layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

IV Międzynarodowy Kongres Naukowy „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej”

Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej plakatOd 3 do 5 października w Rzeszowie i Jarosławiu spotka się ponad stu naukowców i specjalistów zajmujących się zagadnieniami polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, aby zaprezentować i podsumować aktualny stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej. Okazją do tego bedzie IV edycja Międzynarodowego Kongresu Naukowego „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej”, który został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego. Jest współiorganizowany przez Województwo Podkarpackie. 

Międzynarodowy Kongres Naukowy „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej” jest organizowany co trzy lata w różnych miastach. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2009 r. w Białymstoku, trzy lata później gospodarzem wydarzenia była Warszawa. Po kolejnych trzech latach kongres powrócił do stolicy Podlasia, a w tym roku odbędzie się w Rzeszowie w Grand Hotel Boutique oraz w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Wydarzenie potrwa trzy dni od 3 do 5 października 2018 roku.

Niezmienna pozostała idea przyświecająca pierwszej edycji Kongresu – jego celem jest możliwie kompleksowe zaprezentowanie aktualnego stanu badań oraz potrzeb badawczych w obszarze dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem spuścizny kulturowej pozostającej poza granicami naszego kraju. Podczas tego cyklicznego, interdyscyplinarnego spotkania historyków, historyków sztuki, konserwatorów zabytków, muzealników, archiwistów, bibliotekarzy oraz literaturoznawców, naukowcy mają możliwość wymiany doświadczeń, jakie były udziałem przedstawicieli różnych gałęzi nauk humanistycznych. W trakcie kongresu jest przywracana, poszerzana i weryfikowana wiedza o dziełach powstałych na ziemiach nienależących już do Polski. Są również odkrywane nieznane dotąd szerzej zjawiska artystyczne oraz dorobek wielu zapomnianych twórców i artystów.  

Wzorem poprzednich edycji Kongresu tematyka spotkania będzie dotyczyć wszelkich aspektów związanych z dziedzictwem Rzeczypospolitej Obojga Narodów i szlacheckiego narodu politycznego (sarmackiego) wywodzącego się zarówno z terenów, jak i spoza granic współczesnej Polski. W związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości w programie znajdą się również referaty stanowiące upamiętnienie tego wydarzenia.

Podczas Kongresu zostaną zaprezentowane kolejne tomy materiałów podsumowujących III edycję kongresu, który odbył się w 2015 roku. Wśród artykułów naukowych polskich i zagranicznych uczonych wiele miejsca zajęły efekty badań, prac inwentaryzacyjnych i konserwatorskich finansowanych ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych instytucji publicznych. Materiały zostały wydane przez Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy w Białymstoku dzięki funduszom Programu MKiDN „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

Wstęp dla słuchaczy jest bezpłatny.

PROGRAM KONGRESU - POBIERZPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc