layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Podkarpacka Kultura z ofertą dla dzieci i młodzieży w trudnym czasie pandemii

Czasowe ograniczenie funkcjonowania wszystkich sfer aktywności mieszkańców w związku z pandemią COVID-19 stało się faktem. Na okres przymusowej izolacji, z inicjatywy Pana Marszałka Władysława Ortyla zrodził się pomysł wykorzystania środków komunikacji wirtualnej do przygotowania oferty wojewódzkich instytucji kultury dla dzieci i młodzieży, która jednocześnie wyzwalałaby w młodych inwencję twórczą i artystyczną. W przyjętym programie uczestniczą: Województwo Podkarpackie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, oddział regionalny Telewizji Polskiej, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Podkarpacka Komisja Filmowa.

Program pod nazwą Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 daje młodzieży szkolnej m.in. możliwość przygotowania filmów, słuchowisk, prezentacji radiowych, recenzji oraz inscenizacji teatralnych, a także udziału w konkursie recytatorskim polskiej poezji religijnej. Działania uczestników projektów realizowanych w ramach Programu mają być prowadzone samodzielnie przez uczniów, w ich domach, ale pod nadzorem szkół i nauczycieli. Dzięki Porozumieniu ich pracę zdalnie wspierać będą m.in. aktorzy rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej, dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów, specjaliści z Podkarpackiej Komisji Filmowej i in. Rzeszowski oddział Telewizji Polskiej zobowiązał się z kolei do promocji Programu i zaprezentowania jego rezultatów, tj. finałowej inscenizacji uczniów na antenie TVP Rzeszów, gdy prace dokończone zostaną w realnej rzeczywistości, po ustaniu zagrożenia związanego z pandemią.

Celem wspólnych działań wszystkich sygnatariuszy Porozumienia jest stworzenie dzieciom i młodzieży z województwa podkarpackiego w miejscach ich zamieszkania warunków do kreatywnej pracy pod „zdalnym” okiem twórców, ekspertów, artystów, dziennikarzy i ludzi kultury. Powstałe w wyniku tej współpracy dzieła zostaną pokazane szerokiej publiczności po ustaniu stanu zagrożenia epidemią, a autorzy najlepszych prac mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. 

Program będzie realizowany poprzez następujące projekty: 

  1. Twórz radio w domu” – utwory słowno - muzyczne. Projekt polega na przygotowaniu przez uczniów nagrań utworów słownych i muzycznych. Przesłane pliki dźwiękowe w formacie mp3 będą następnie opracowane przez pracowników Polskiego Radia Rzeszów - zostaną poddane profesjonalnej obróbce. Finalnie wybrane utwory zostaną wyemitowane na antenie Radia Rzeszów.
  2. „Twórz radio w domu” – słuchowiska - kreatywna zabawa w twórców i aktorów. Projekt polega na nadsyłaniu nagrań audio w formacie mp3 nie przekraczających 20 minut, prezentujących autorską interpretację tekstów polskich twórców, tj. np.: Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i in. (wyboru należy dokonać samodzielnie). Uczniowie mogą też zaprezentować swój własny tekst, nagrać i przesłać plik audio nie przekraczający 20 minut. Pliki te zostaną następnie poddane profesjonalnej obróbce i wyemitowane na antenie Polskiego Radia Rzeszów
  3. „Teatr w domu” – udostępnienie linków do zapisów filmowych spektakli z repertuaru Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów; Dzieci Hioba. Wiek XX; Beksiński. Obraz bez tytułu; Trzy siostry. Spektakle zostaną zakupione przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie od Teatru, a następnie udostępnione do wykorzystania chętnym szkołom w terminach uzgodnionych z Teatrem.
  4. Warsztaty teatralne (próby online, a następnie próby w realnej rzeczywistości, po ustaniu rygorów związanych z zagrożeniem epidemią) z młodzieżą szkolną, prowadzone przez aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przygotowanie formy scenicznej na podstawie tekstu literackiego/ tekstów literackich zaproponowanego przez Kuratorium według zgłoszeń szkół i w uzgodnieniu z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – z przeznaczeniem do realnej prezentacji finałowej na deskach Teatru.
  5. Konkurs recytatorski „Polska poezja religijna” – konkurs recytatorski z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II i beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego (warsztaty online, a następnie próby w realnej rzeczywistości, po ustaniu rygorów związanych z zagrożeniem epidemią) prowadzone przez aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz finałowa prezentacja konkursowa na deskach Teatru. 
  6. „Laboratorium filmowe” – konkurs samodzielnego tworzenia filmu różnymi technikami, skierowany do dzieci i młodzieży oraz konkurs recenzji filmowych, przy wsparciu merytorycznym ekspertów działającej w strukturach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Podkarpackiej Komisji Filmowej. 

Naborem uczestniczących w programie szkół zajmuje się Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Zainteresowane szkoły zaproszono do złożenia deklaracji udziału poprzez platformę RSIO (https://ko.rzeszow.pl/app/rsio/logowanie/ankieta88) do dn. 3 kwietnia 2020 r. Natomiast szczegóły, w tym regulaminy i formularze zgłoszeń poszczególnych projektów można znaleźć na stronach internetowych partnerów Porozumienia

  1. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie („Teatr w domu”, „Warsztaty teatralne”, Konkurs recytatorski „Polska poezja religijna”)  https://teatr-rzeszow.pl/article/siemaszkowa-online-dla-szkol?l=2 
  2. Polskie Radio Rzeszów („Twórz radio z domu” – utwory słowno - muzyczne, „Twórz radio w domu” – słuchowiska) https://www.radio.rzeszow.pl/wszystkie-artykuly/pozostale/30347/tworz-radio-z-domu 
  3. Podkarpacka Komisja Filmowa („Laboratorium Filmowe”) –http://www.podkarpackiefilm.pl/pl/edukacja/laboratorium-filmowe 

Zachęcamy szkoły, a poprzez nie wszystkich podkarpackich uczniów do kreatywnego spędzania czasu w domu. Poprzez zaproponowany Program dzieci i młodzież mają szansę przedstawić swoje pomysły i zaprezentować zdolności, a ich twórcza praca może liczyć nie tylko na uznanie jury, ale także publiczności, w tym słuchaczy i telewidzów. A wszystko pod okiem profesjonalistów – ludzi Kultury z województwa podkarpackiego. 

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego
Urząd Marszałkowski w RzeszowiePodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc