Relacja z sesji „W stronę Niepodległej – polska dyplomacja na drodze do traktatu wersalskiego”

IMG 5074"W realiach roku 1919 traktat wersalski był dla Polski sukcesem” – brzmiało podsumowanie obrad sesji „W stronę Niepodległej – polska dyplomacja na drodze do traktatu wersalskiego”, która 29 listopada odbyła się w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Inicjatorem wydarzenia był Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.

IMG 4128 2

Sesja wpisywała się w cykl działań samorządu województwa pn. „Spotkania z Niepodległą”, a jej współorganizatorami byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

IMG 4166 2 kopia

Właściwą część sesji poprzedzała debata oksfordzka młodzieży licealnej, której przewodnim tematem była teza: Traktat wersalski – sukces polskiej racji stanu. Do debaty stanęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Licealnych z Leżajska.

IMG 4229 kopia

W trakcie sesji, której prelegentami byli uznani dla jej tematu historycy (dr hab. Krzysztof Kaczmarski, dr Krzysztof Kloc, prof. dr hab. Marek Kornat, dr hab. Jan Pisuliński prof. UR), poruszono co najmniej kilka interesujących zagadnień: cele i uwarunkowania działań polskiej delegacji na konferencji pokojowej, szukanie kompromisu różnych sił politycznych oraz jego efekty, tworzenie polskiego zaplecza zbrojnego po stronie państw zwycięskiej koalicji oraz walka o włączenie wschodnich terenów dawnego zaboru austriackiego do odrodzonej Polski.

IMG 4330 kopia

 

IMG 4333 kopia

 

IMG 4357 kopia

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie