layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Mają szansę wygrać!

logo roku

Dwie nominacje z województwa podkarpackiego znalazły się w finałowym etapie plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018” organizowanego już po raz 12 przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. Są to: organizowany przez Gminę Lubaczów we współpracy z Samorządem Wojewodztwa Podkarpackiego i wojewódzkimi instytucjami kultury "Festiwal Dziedzictwa Kresów" – w kategorii „wydarzenie” oraz przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wystawa pt. "Zbudowaliśmy to miasto" – w kategorii „wystawa”. Głosowanie trwa do 15 maja 2019 r. 

Celem plebiscytu jest wyłonienie najlepszych i najciekawszych projektów promujących historię i kulturę Polski w kraju i zagranicą, a także uhonorowanie ich twórców i organizatorów. W pierwszy etapie plebiscytu, na podstawie niemal 200 zgłoszeń, dokonano wyboru 15 najlepszych projektów w 3 kategoriach konkursowych. Do plebiscytu zgłoszono wnioski z Polski oraz z zagranicy, m.in. z Austrii, Niemiec, Francji, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy.

W dwóch kategoriach konkursowych w gronie najlepszych kandydatów do nagrody znalazły się dwa projekty z Podkarpacia: Festiwal Dziedzictwa Kresów oraz wystawa "Zbudowaliśmy to miasto". Poniżej prezentujemy naszych podkarpackich kandydatów.

Festiwal Dziedzictwa Kresów

Jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce południowo-wschodniej. Zainicjowany przez Gminę Lubaczów Festiwal sięga swoimi korzeniami 2009 roku, natomiast od 2016 jednym z jego współorganizatorów pozostaje Samorząd Województwa Podkarpackiego. Oprócz pielęgnowania tożsamości i kultury poprzez upowszechnianie dziedzictwa Kresów, Festiwal dostarcza niezwykle istotnych impulsów w rozwoju przedsiębiorczości społecznej i gospodarczej. Jego edycja w 2018 roku była pod wieloma względami przełomowa, bowiem bogaty program uzupełniono o wątki związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018 to m.in.: III Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, II Forum – Polacy na Wschodzie, pokaz filmu „Niedokończone Msze Wołyńskie”, Oratorium Wołyńskie w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej i gości pod batutą kompozytora Krzesimira Dębskiego w Rzeszowie, koncert kameralny artystów Polskiej Opery Królewskiej w zabytkowej cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu, koncert przyjaciół i artystów Kabaretu „Piwnica pod Baranami” PRO MEMORIA Mieczysława Święcickiego (Jarosław, Przemyśl), wieczór poetycki i monodram poświęcony Zbigniewowi Herbertowi w Lubaczowie, „Dzień Harcerstwa” (sesja popularnonaukowa i działania animacyjno-edukacyjne) w Kresowej Osadzie, wernisaż wystawy „Wielokulturowe oblicze kamieniarstwa bruśnieńskiego”, konferencja „Dziedzictwo historyczno-kulturowe ziemi niemirowskiej” (Niemirów), wydarzenie kulturalne pn. „Historia Kresowych miasteczek” w Cieszanowie, prelekcje historyczne poświęcone Wilnu, Sokalszczyźnie i rokowi 1918 na Kresach, spotkania i inicjatywy związane dziedzictwem Ormian (Lubaczów, Jarosław, Zamość), wydarzenia teatralne z udziałem Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie (Horyniec Zdrój), konkurs kulinarny pn. „Kresowe Jadło”.

festiwal1

 

festiwal2

 

festiwal3

 

 Wystawa "Zbudowaliśmy to miasto"

 80 lat temu zaczęła się historia Stalowej Woli i stalowowolan. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli postanowiło opowiedzieć o tym, jak „ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi” (John Green, Papierowe miasta). Narratorami wystawy stali się mieszkańcy, którzy przez pryzmat swoich indywidualnych wspomnień, ale i doświadczeń zbiorowych opowiedzieli o jednym z najmłodszych polskich miast i tworzeniu się wspólnoty. Przygotowanie wystawy stało się szeroko zakrojonym przedsięwzięciem społecznym o charakterze partycypacyjnym. Uczestniczył w nim m. in. Zakład Muzeologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studentki muzeologii i socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, które przeprowadziły wywiady ze stalowowolanami reprezentującymi różne pokolenia. W projekt łączyły się różne miejskie instytucje, jak np. szkoły, biblioteki czy domy kultury, udostępniając kroniki, magazyny, strychy i piwnice. Kwerendy toczyły się w kultowych restauracjach i kawiarniach, sklepach oraz oczywiście Hucie Stalowa Wola, z którą ściśle splatały się losy mieszkańców miasta. Wystawa składała się z części, które wiązały się z etapami oraz doświadczeniami charakterystycznymi w życiu człowieka: Narodziny I Dzieciństwo, Dorastanie/Momenty Przejścia/Lekcje Życia, Miłość, Czas Wolny/Rozrywka/Życie Kulturalne, Praca, Sukces, Uznanie, Duma, Rozczarowania, Kłopoty, Porażki, Moje Miasto.

wystawa1

 

wystawa3

wystawa4

Głosować można wchodząc na stronę Muzeum Historii Polski na stronę  www.whr.muzhp.pl Tam należy zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Zgodnie z harmonogramem plebiscytu wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu 2019 r.

Laureaci poszczególnych kategorii otrzymają cenną nagrodę w postaci statuetki wykonanej przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza. Przewidziane są również wyróżnienia. Uroczyste zakończenie plebiscytu będzie miało miejsce w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Finałowy etap plebiscytu polega na głosowaniu,
dlatego wygrana podkarpackich projektów zależy przede wszystkim od internautów. 

 

Zagłosujmy na projekty podkarpackie!

 

Oddział zarządzania dziedzictwem i kształtowania polityki kulturalnej
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa NarodowegoPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc