layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

RUSZA 12. KROŚNIEŃSKA NOC MUZEÓW!

Noc Muzeow Krosno1W sobotę 19 maja o godz. 16.00 Pałac Biskupi otwiera swoje bramy nieco szerzej i już dwunasty raz zaprasza wszystkich gotowych do odkrycia jego tajemnic. Aż do północy będzie można zwiedzać ekspozycje stałe i czasowe Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Od otwarcia bram Muzeum do 20.00 potrwa Kiermasz Sztuki, a do 21.00 akcja portretowania Wielki Album Krośnieński. Odbędą się również dwa ciekawe koncerty. Od 16.30 do 19.30 grać będzie Trio Familijne, a na 21.00 zaplanowano koncert zespołu Holeviaters.

Nowe wystawy czasowe

 

W tym roku podczas Nocy Muzeów zaprezentujemy Państwu kolejną odsłonę Wielkiego Albumu Krośnieńskiego, wystawę będącą owocem zeszłorocznej akcji portretowania krośnian. Również w tym roku naszym partnerem jest Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Dzięki zaangażowaniu pedagogów, słuchaczy i absolwentów tej szkoły będziemy mogli po raz kolejny tworzyć portrety naszych zwiedzających w dwóch studiach: tradycyjnym i cyfrowym.

Tuż przed Nocą Muzeów otwieramy nową wystawę czasową przygotowaną we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Ekspozycja ZNAKI to pokaz dzieł artystów-pedagogów, pracowników Wydziału Sztuki UR, swoisty wycinek ich bogatego dorobku, próba sygnalizacji tematów i problemów, których dotykają w swych twórczych poszukiwaniach. Ekspozycja obejmuje prace z różnych dyscyplin, w tym: malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową oraz cyfrową, fotografię, multimedia i rzeźbę. Stylistyka prac prezentowanych na wystawie pozwala dostrzec to, co w sztuce współczesnej najbardziej istotne, a równocześnie reprezentatywne dla poszczególnych artystów. Zapraszamy zatem na „odczytywanie” ZNAKÓW!

Kiermasz Sztuki

Zapraszamy na prezentację rzemiosła artystycznego i prac artystów regionalnych. Na dziedzińcu Pałacu Biskupiego porozmawiacie Państwo z twórcami i poznacie ich dzieła. Jak co roku Kiermasz będzie bogaty i różnorodny - przygotowaliśmy stoiska z malarstwem, grafiką, ikonami, rzeźbą, witrażami, szkłem artystycznym, biżuterią karpacką, koronkami klockowymi. Będą antyki z Galerii „Nastroje”, odwiedzi nas również Antykwariat pana Oprządka. Pyszną kawę i orzeźwiające napoje serwować będzie grupa Blue Fire Igora Kunciwa, a o pyszne przekąski zatroszczy się Piekarnia pana Marka Kiełtyki z Łężan.

Trio Familijne

Zespół tworzą członkowie wielopokoleniowej Rodziny Myszkali z Rymanowa Zdroju. Wystąpią w składzie:

Helenka Myszkal (12 lat) – skrzypce. Uczennica VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie w klasie skrzypiec Pani Katarzyny Sytnik-Jaracz.

Mikołaj Kantor (11 lat) – wiolonczela. Uczeń V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie w klasie wiolonczeli Pana Józefa Małeckiego.

Helenka i Mikołaj grają w Zespole Muzyki Dawnej pod kierunkiem Pana Józefa Małeckiego.

Robert Myszkal - lutnia, harfa kozacka „bandura”, gitara. Pan Robert to ojciec Helenki i dziadek Mikołaja. Prywatnie nauczyciel plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w Zespole Szkół w Rymanowie Zdroju.

Grają muzykę dawną średniowieczną, renesansową i barokową.

Gwiazdą tegorocznej Nocy Muzeów jest zespół HOLEVIATERS.

To polski zespół założony w 2013 roku przez wokalistkę Annę Malacinę-Karpiel oraz skrzypka Krzysztofa Czecha. Ich muzyka to niecodzienne połączenie szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów i ballad jazzowych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30. i 40. swingu i jazzu. Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych gatunków. Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi. Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw.

Holeviaters to:

Anna Malacina-Karpiel – wokal
Zbigniew Bałdys – gitara
Krzysztof Czech – skrzypce
Bartłomiej Stuchlik – kontrabas
Janusz Korczyk – akordeon
Lukasz Walczak – perkusjaPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc