layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Wielkie dzieła wielkich malarzy w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

fot. Noc Muzeow 2016 z obrazem A.Swieszewskiego10 wybitnych obrazów, które uzupełniły Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zostało zakupionych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tę arcyciekawą kolekcję tworzą:

Obraz Maksymiliana Gierymskiego, „Pejzaż z jeziorem”, ok. 1868 – 1870. Obraz zakupiony we wrześniu 2005 r. do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Obraz Gierymskiego „Pejzaż z jeziorem” z około 1870 roku należy do krajobrazów charakteryzujących się otwartą przestrzenią. Dzieło to podejmuje problem polskiego tematu i pejzażu w sztuce tego artysty, tworzonej w odległym Monachium. Polski krajobraz w malarstwie Maksa Gierymskiego to bardzo istotny motyw, decydujący o odrębności kulturowej, który jest częściowo wspólny z twórczym credo polskich artystów związanych wówczas z międzynarodowym, monachijskim środowiskiem.

Obraz Aleksandra Kotsisa,Przy kapliczce” („Pogrzeb górala”), ok. 1862 r.

Kompozycja „Przy kapliczce” („Pogrzeb górala”) należy do dzieł ukazujących pewien moment z życia ludu podhalańskiego zrealizowany z niezwykłą wrażliwością kolorystyczną i wyczuciem materii malarskiej. Artysta przedstawił rzewną, przejmującą i przesiąkniętą głębokim smutkiem scenę oddaną na tle wyjątkowo malowniczych górskich szczytów.  

Obraz Jana Stanisławskiego „Słoneczniki” („Pejzaż ze słonecznikami) , ok. 1905

Dzieło należy do znaczącego w twórczości Stanisławskiego pejzażu, z których artysta słynął. Stanisławski namalował obraz „Słoneczniki” („Pejzaż ze słonecznikami”) w sposób nowoczesny. Obraz ma niezwykle bogatą, pełną niuansów gamę kolorów. W tej nastrojowej kompozycji z szerokim bezkresnym wręcz lirycznym horyzontem, wykadrowany został fragment krajobrazu pozwalający na oddanie wyjątkowo interesującego ujęcia roślin.

Obraz Teodora Axentowicza Na Gromniczną”, ok. 1900 r.

Obraz powstał w wyniku fascynacji artysty chłopomanią, czyli ludowością. Kompozycja należy do zespołu dzieł, w których malarz oddawał oblicza dziewczynek z gromnicą. Na tle impresyjnie malowanej, zimowej scenerii ukazana została młoda pochodzącą z ludu dziewczyna ze świecą. To nieduże dzieło, pomimo wąskiej gamy kolorystycznej, prezentuje surowy klimat zimowej pory roku i nastrojowo oddanej twarzy dziecka.

Obraz Józefa Mehoffera, „Uskrzydlona postać”, ok. 1900 r.

Zakupiony do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie obraz „Uskrzydlona postać” ukazuje fascynację artysty symbolizmem i przedstawia nieznaną, intrygującą, młodą damę. Oto wyniosła kobieta z ciemnymi, uniesionymi skrzydłami, patrzy na widza swymi dekadenckimi, przepełnionymi smutkiem oczami, a zaczesane do góry włosy mocno kontrastują z jasnym, ale przygnębionym obliczem femme fatale.

Obraz Józefa Pankiewicza, „Rzeka w Giverny”, 1912

Obraz „Rzeka w Giverny” Józefa Pankiewicza został namalowany latem w 1912 roku. Dzieło jest kwintesencją talentu oraz artyzmu malarza w tym czasie. Nieomal monochromatyczne płótno zostało stworzone w plenerze i zachwyca szlachetnymi zieleniami, a także błękitami „położonymi” po mistrzowsku. Obraz powstał w malowniczej krainie Normandii i należy do jego nielicznych pejzaży, mających szlachetną, wytworną, chociaż wąską zielono - błękitną gamę barwną. Kadr pełnego ciszy miejsca został przeniesiony na interesującą kompozycję poprzez formę, kolor i kształt plam – tworząc romantyczny pejzaż…

Obraz Włodzimierza Tetmajera, „Spotkanie”, 1909

Niemalże nieznany, reprezentatywny, charakterystyczny dla sztuki Włodzimierza Tetmajera obraz „Spotkanie”, o znamiennej młodopolskiej stylistyce i kolorystyce nasyconej kontrastami (z akcentami czerwieni i bieli), został namalowany syntetycznymi plamami barwnymi, położonymi miękko i efektownie. Okazała malarska kompozycja pochodzi z bardzo interesującego okresu jego twórczości. „Spotkanie” powstało w 1909 roku i zostało stworzone w wyniku autentycznego zachwytu artysty polską wsią

Obraz Aleksandra Świeszewskiego „Krajobraz z sylwetką wiatraka" 1888 r.

Obraz "Krajobraz z sylwetką wiatraka" jest prześwietlony letnim słońcem znajdującym się za chmurami. Jasne, skłębione niebo zajmuje większą część kompozycji. Okazałe dzieło to sielski, wręcz idylliczny krajobraz, oddający widok w słoneczny, pogodny dzień. Obraz jest utrzymany w stonowanej kolorystyce, posiada głębię i spektakularną przestań. "Krajobraz z sylwetką wiatraka" przedstawia nastrojową i jednocześnie statyczną kompozycję z wiejskim, pejzażem w układzie poziomym, składającą się z kilku planów.

Obraz Tadeusza Makowskiego  „Anemony w zielonym wazonie” ok. 1916 r.

Harmonijne dzieło "Anemony w zielonym wazonie” przedstawia intrygującą kwiatową kompozycję. Spektakularna kolorystyka obrazu, płynnie zestawiona, efektowna plama i celny dukt linii tworzy to dzieło. Obraz należy do kompozycji, ukazujących fascynację artysty martwymi naturami we wczesnym okresie swojej twórczości.

W dniu 11.04.2018 roku zostały ogłoszone wyniki dotyczące programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018 - Kolekcje muzealne - nabór 1, w którym Muzeum Okręgowe w Rzeszowie odniosło kolejny wielki sukces, bo otrzymało dofinansowanie na zakup obrazu Artura Grottgera (1837 - 1867) "Portret starca", z ok. 1867 r. Podkreślenia wymaga również fakt, że Artur Grottger należy do najwybitniejszych polskich malarzy, rysowników i grafików XIX w., którego olejnych dzieł nie mamy w zbiorach, dlatego jego obraz znacznie wzbogaci naszą kolekcję. Należy zaznaczyć, że artysta należy do nieomal legendarnych postaci, które ucieleśniły romantyczny mit twórcy, a jego dzieło jest unikalnym utworem.

Opracowanie tekstu Maria Stopyra - kustosz

Maria Stopyra jest historykiem sztuki, kustoszem w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, autorką zakończonych sukcesem 10 wniosków do MK i DN o wzbogacenie Galerii Malarstwa Polskiego.Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc