layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

KULTURA WIEKÓW DAWNYCH

RCKP Kultura Wieków Dawnych plakatRegionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w wydarzeniach w ramach cyklu Kultura Wieków Dawnych (odsłona VI). W piątek, 16 lutego, obejrzymy „Szachy” wg Jana Kochanowskiego, widowisko baletowe w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Na niedzielne popołudnie organizatorzy zaplanowali koncert „Cztery pory roku” A. Vivaldi w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej MUSICALIA. Całość zwieńczy 21 lutego lekcja o muzyce „Brzmienie starych strun”, którą poprowadzi Robert Myszkal.

Program:

 

16 lutego 2018, godzina 11.00

„Szachy” wg Jana Kochanowskiego

Widowisko baletowe, Balet Dworski „Cracovia Danza”

Szkoły podstawowe

Bilet: 10 zł

Bezpośrednią inspiracją do spektaklu stał się poemat Szachy wielkiego polskiego poety epoki renesansu - Jana Kochanowskiego. Tancerze poprzez pantomimę i taniec, w którym ożywione zostały autentyczne XVI-wieczne włoskie i francuskie choreografie, odtwarzają grę mistrzowsko opisaną przez poetę. Emocjonująca rozgrywka pomiędzy konkurentami do ręki duńskiej księżniczki przenosi się ze stołu szachowego na scenę, a figury szachowe ożywają by wprowadzić widza w świat baśni i wyobraźni. Fragmenty dzieła Kochanowskiego czytane przez aktora pełniącego rolę narratora dopełniają spektakl. Pełen wyobraźni i humoru tekst, przedstawiający postacie nie pozbawione uczuć i emocji, żywa i dynamiczna akcja, sprawiają, że dzieło to staje się wspaniałym materiałem do stworzenia spektaklu opartego na tańcu renesansowym i ruchu pantomimicznym.

 

18 lutego 2018, godzina 18.00

Koncert „Cztery pory roku” A. Vivaldi

Zespół Muzyki Dawnej MUSICALIA

Bilet: 25 zł, ulgowy 20 zł, z KKM 15 zł

Antonio Vivaldi (1678-1742) - Cztery pory roku (Le quattro stagioni”)

„Cztery Pory roku” to cykl 4 koncertów skrzypcowych skomponowany przez Vivaldiego w 1720 roku w Mantui, a wydany w Amsterdamie w roku 1725 w zbiorze 12 koncertów op.8 „Il cimento dell’armonia e dell’inventione” („Spór między harmonią a wyobraźnią”). Są to koncerty solowe, wypełnione niezwykle bogatą retoryką barokową, ukazujące dźwiękonaśladowcze obserwowanie przyrody (odgłosy ptactwa, burza), co można nazwać doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej. Koncert powstały na podstawie anonimowych sonetów (możliwe, że autorem był sam Vivaldi). W partyturze zaznaczono, które fragmenty sonetów ilustrowane są muzycznie.

Układ cyklu:

Koncert nr 1 E-dur „Wiosna” („La Primavera”), RV 269

Allegro, Largo, Allegro

Koncert nr 2 g-moll „Lato” („LʼEstate”), RV 315

Allegro non molto, Adagio e piano - Presto e forte, Presto

Koncert nr 3 F-dur „Jesień” („LʼAutunno”), RV 293

Allegro, Adagio molto, Allegro

Koncert nr 4 f-moll „Zima” („LʼInverno”), RV 297

Allegro non molto, Largo, Allegro

Zespół Muzyki Dawnej Musicalia w składzie:

Judyta Tupczyńska - skrzypce solo

I skrzypce: Ludmiła Piestrak, Magdalena Kuźmińska, Beata Kozyra

II skrzypce: Ewa Chmielewska, Michał Piotrowski, Małgorzata Góraj

altówka - Małgorzata Feldgebel

cello - Tomasz Frycz

bas - Grzegorz Zimak

chittarone - Anton Birula

klawesyn - Patrycja Domagalska-Kałuża

O zespole Musicalia

Zespół Musicalia skupia warszawskich muzyków specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Kierownikiem artystycznym jest Tomasz Frycz - wiolonczelista. Większość granych programów to przede wszystkim muzyka wokalno-instrumentalna od Monteverdiego do Mozarta. W swoich programach zespół prezentuje małe formy - arie operowe, arie solowe, kantaty, jak również sinfonie, divertimenta oraz formy taneczne.


Judyta Tupczyńska

Urodziła się w Częstochowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina - zdobyła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Równocześnie uczyła się gry na skrzypcach barokowych u Agaty Sapiechy w prowadzonym przez nią Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej. W 2007 roku ukończyła podyplomowe studia w Scholi Cantorum Basiliensis w Bazylei (Szwajcaria) w klasie Chiary Banchini. Doskonaliła swoje umiejętności interpretacji muzyki średniowiecza, renesansu i baroku na licznych kursach prowadzonych przez m.in. S. Standage, E. Gattiego i A. Stecka, G. Russo i zespół Micrologus. W 2007 roku otrzymała nagrodę specjalną na konkursie skrzypcowym „Premio Bonporti” w Rovereto (Włochy). Wykonuje muzykę dawną na historycznych instrumentach smyczkowych, koncertując w Polsce i zagranicą jako solistka, kameralistka, koncertmistrz i muzyk orkiestrowy. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Il Tempo, Capella Cracoviensis, Academia Montis Regalis, Il Complesso Barocco, l’Orchestra Barocca della Mitteleuropea (Włochy), Haydn Sinfonietta Wien (Austria), Les Ambassadeurs (Francja), Brevis Consort (Litwa). Ma na swoim koncie nagrania radiowe i fonograficzne. Od 2011 prowadzi klasę skrzypiec barokowych i altówki barokowej na Akademii Muzycznej w Łodzi.

21 lutego 2018, godzina 9.00 i 11.00

Lekcja o muzyce „Zakamarki renesansu”

Prowadzenie: Joanna Grudzień-Akslar

Szkoły podstawowe

Bilet: 10 złPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc