layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

POPIEŁUSZKO – PREMIERA RZESZOWSKA

popieluszko bialystokW Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w dniach 11 i 12 stycznia odbędzie się rzeszowska premiera spektaklu „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary. Spektakl Jana Nowary to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, zbudowane z okruchów jego życia i bolesnych splotów jego męki. To, jak mówi reżyser, „przedstawienie o człowieku, nie o ikonie.” Popiełuszko jak Chrystus złożył z siebie ofiarę – na ołtarzu wiary i ojczyzny. Był skromnym kapłanem, który okupił swoim życiem naszą wolność. Po premierze w Białymstoku Jan Nowara mówił: „Dzisiejszy wieczór pokazał, że warto było zrealizować wizję teatralną z udziałem ks. Jerzego w sercu tej wizji. Bo on porywa. Mam nadzieję, że ten spektakl będzie docierać ze swoim przekazem do bardzo różnych ludzi. Wierzę w to, że ma szansę przemówić do wszystkich.” Teraz można go obejrzeć w Rzeszowie.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko połączył w sobie to, co ludzkie – z tym, co boskie. Człowieczeństwo ze świętością. Ten niepozorny kapłan stał się ikoną narodu i wiary. Głosił miłość i prawdę – tylko tyle i aż tyle. I choć dziś może się to wydawać, szczególnie młodym ludziom, niewiarygodne – siła tego przekazu zagroziła tak bardzo rządzącym w Polsce komunistom, że postanowili księdza zamordować. A ponieważ żywili wobec niego i Kościoła wściekłą nienawiść, to zgotowali mu prawdziwą drogę krzyżową i śmierć w męczarniach. Chcieli go unicestwić, a tymczasem wzniecili niezwykły kult.

Przedstawienie powstało z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność, przy wsparciu władz Białegostoku i Województwa Podlaskiego. „Odwaga, oddanie sprawie, poświęcenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest czymś z ludzkiego punktu widzenia mało zrozumiałym. Ciągle odkrywam jakieś nowe wydarzenia z czasów, kiedy żył” – mówił Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.

Spektakl został wysoko oceniony nie tylko przez widzów i krytyków, ale także rodzinę księdza Popiełuszki: „To niesamowite wrażenie. Wszystko zostało pokazane tak jak było. Najmocniejsze wrażenie zrobiła na mnie scena jak nad Jerzym znęcali się w wojsku. Tak nam, rodzinie opowiadał, że tak robili z nim, z księdzem. Najważniejsze jest to – jak mówił – żeby zło dobrem zwyciężać” – powiedziała po premierze siostra ks. Jerzego Teresa Boguszewska. „Pokazano całą prawdę, to wszystko co się działo z nim w wojsku czy więzieniu ze szczurami, jak mu podrzucono te ulotki. Wszystko to nam opowiadał i na tym spektaklu wszystko na nowo przeżyliśmy”, wtórowali brat ks. Jerzego, Józef i jego żona.

Pokazom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce, organizowana przez Oddział Rzeszowski Instytutu Pamięci Narodowej.

„Popiełuszko”

Premiera w Białymstoku: 21 października 2017 (z okazji 33. rocznicy śmierci)

Premiera w Rzeszowie: 11, 12 stycznia 2018

Reżyseria: Jan Nowara

Scenariusz: Konrad Szczebiot, Jan Nowara, Janina Żukiewicz

Scenografia: Marek Mikulski

Wizualizacje: Maciej Mikulski

Choreografia: Tomasz Dajewski

Opracowanie muzyczne: Jan Nowara i Tomasz Dajewski

Obsada:

Jakub Lasota (gościnnie) – Ksiądz Jerzy

Danuta Bach – Koleżanka, Kobieta 1

Jolanta Borowska – Siostra, Pielęgniarka

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Pani sołtys, Pani wójt, Towarzyszka z KW, Urzędniczka, Kobieta 2

Ewa Palińska – Matka

Katarzyna Siergiej – Prokuratorka, Esbeczka

Jolanta Skorochodzka – Biografka, Studentka

Krzysztof Ławniczak – Ojciec, Hutnik, Mecenas

Sławomir Popławski – Generał, Kapitan SB

Marek Tyszkiewicz – Kolega, Plutonowy, Esbek

Franciszek Utko – Proboszcz, Rektor, Ksiądz Piasecki

Zespół techniczny – Wierni, Hutnicy:

Bożena Rutkowska, Agnieszka Wierzchowska, Jarosław Mirończuk, Piotr Rutkowski, Krzysztof Sawicki, Władysław Trusiewicz

Sławomir Gaudyn – głos ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

Czas trwania: 70 minut

Pokazy:

11.01 – godzina 18:00, 20:00

12.01 – godzina 11:00, 20:00

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc