layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

KONKURS PRAC DYPLOMOWYCH „DZIEDZICTWO I ROZWÓJ PODKARPACIA”

Województwo Podkarpackie zaprasza studentów z regionu do wzięcia udziału w konkursie prac dyplomowych „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”. Konkurs dedykowany jest do absolwentów szkół wyższych, których obronione prace dyplomowe dotyczą historii, współczesnego oblicza oraz przyszłości Podkarpacia. Łączna pula nagród wynosi 15 000 zł.  Szczegóły konkursu w rozwinięciu.

FOTOMELANGE w WDK

Plakat wystawy FotomelangeWojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza do Galerii WDK w dniach 17 marca - 1 kwietnia 2017 r. na wystawę fotografii „Fotomélange” autorstwa słuchaczy i absolwentów uczestniczących w warsztatach fotoobrazowania realizowanych pod kierownictwem Andrzeja Drozda w PPSKAKiB w Krośnie.,Finisaż został zaplanowany na 1 kwietnia 2017 r. (sobota) o godz. 12:00.

 

O ekspozycji:

 

Dawne, czasem zapomniane, fotografie i techniki fotograficzne są przeciwwagą do atakującej nas z każdej strony cyfryzacji i masowości, zarówno jeśli chodzi o związany z tym konsumpcjonizm, jak i kulturę masową. Zwrot ku dawnym technikom, ukłon w stronę minionego to nie (tylko) jego „łabędzi śpiew”, ale co więcej - dowód,  że te techniki istnieją i nieustannie zdumiewają swoim pięknem i  trudną do wysłowienia wyjątkowością. Prace te wykonane współcześnie,  lecz dawnymi technikami, są dowodem na to, że ta garstka fotograficznych „szaleńców” jest do głębi zafascynowana uchwyceniem nieuchwytnego - dzięki cyjanotypii, fotografii otworkowej czy luksografii. Bazując bowiem na tych szlachetnych technikach i dając pożywkę swojej fotograficznej wrażliwości, która swoje ujście znajduje m.in.  na przedstawionych na wystawie fotogramach, autorzy kultywują to,  co minione. Pamięć o przeszłości zawsze jest najlepszą i najszlachetniejszą bazą oraz fundamentem rozwoju nie tylko artystycznego, ale każdej wrażliwej osobowości. „Fotomélange” to prawdziwy miks technik, ale i spojrzeń na otaczający nas świat, przez pryzmat słuchaczy i absolwentów, którzy stali się kontynuatorami pasji fotograficznej krośnieńskiego guru starej fotografii -Pana Andrzeja Drozda. Ma on talent do zarażania pasją wszystkich fotograficznych „wrażliwców”. To właśnie pod jego czujnym okiem powstały te czarowne fotogramy. (tekst: Monika Zając-Czerkies)


* * * 
„Fotomélange” to tematyczna i fototechniczna różnorodność.  Jak podaje Jean Baudrillard: To właśnie technika fotograficzna przenosi nas poza problematykę podobieństwa i lokuje w samym centrum rzeczywistość.  Autorami wystawy są słuchacze oraz absolwenci Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie o specjalności fotograficznej.  Wystawiane prace są owocem czwartkowych warsztatów fotoobrazowania realizowanych pod kierownictwem Andrzeja Drozda. W programie wystawy proponujemy spotkanie z minioną rzeczywistością, dzięki dokumentalnemu walorowi starej fotografii oraz rozmaitości technik fotograficznych: cyjanotypii, luksografii, cliche verre oraz fotografii otworkowej. 

Finisaż wystawy będzie wzbogacony o projekcje, diaporamy i foto-niespodzianki. Autorzy zaprezentują proces powstawania prac w różnych technikach fotograficznych. Będzie to okazja do szerszego zaprezentowania warsztatu fotograficznego poszczególnych artystów.

Magdalena TomkiewiczPodkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc