layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

KONKURS PRAC DYPLOMOWYCH „DZIEDZICTWO I ROZWÓJ PODKARPACIA”

Województwo Podkarpackie zaprasza studentów z regionu do wzięcia udziału w konkursie prac dyplomowych „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”. Konkurs dedykowany jest do absolwentów szkół wyższych, których obronione prace dyplomowe dotyczą historii, współczesnego oblicza oraz przyszłości Podkarpacia. Łączna pula nagród wynosi 15 000 zł.  Szczegóły konkursu w rozwinięciu.

Biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar – dokumenty w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

PBC Biskup przemyski Józef Sebastian PelczarW styczniu 2017 roku minęła 175. rocznica urodzin biskupa przemyskiego, patrona diecezji rzeszowskiej, Józefa Sebastiana Pelczara. Urodził się we wsi Korczyna w średniozamożnej rodzinie, w której zwracano szczególną uwagę na patriotyczne i katolickie wychowanie dzieci. Uzdolnionego chłopca wysłano do Rzeszowa, by uczył się w gimnazjum, a później do Przemyśla, gdzie w 1860 roku wstąpił do Seminarium Duchownego. Studiując w Rzymie otrzymał dwa doktoraty z teologii i prawa kanonicznego. J. S. Pelczar okazał się wybitnym uczonym – był rektorem Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako biskup przemyski, mianowany w 1900 roku, dbał o rozwój duchowy diecezji, dzięki jego staraniom budowano i odnawiano kościoły i kaplice. Dokonał też reformy nauczania religii w szkołach. Udzielał się społecznie i charytatywnie, m.in. w Towarzystwie św. Wincentego à Paulo, Towarzystwie Oświaty Ludowej, Towarzystwie Świętego Łukasza. Był założycielem biblioteki i muzeum diecezjalnego w Przemyślu. W Krakowie założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanek). Biskup, by wspomóc najuboższych, zakładał schroniska dla bezdomnych, kuchnie dla ubogich, ochronki, szkoły gospodarcze dla dziewcząt, a w czasie pierwszej wojny światowej powołał Komitet Opieki, którego celem było pomaganie rannym żołnierzom, sierotom oraz najuboższej ludności. Zmarł w Przemyślu w 1924 roku. Józef Sebastian Pelczar został beatyfikowany w Rzeszowie – 2 czerwca 1991 roku, w czasie wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie, a kanonizowany 18 maja 2003 roku w Rzymie.

Zachowały się liczne publikacje autorstwa Józefa Sebastiana Pelczara. Są to listy pasterskie do wiernych, publikacje naukowe, mowy i kazania. Kilkanaście publikacji pochodzących z WiMBP w Rzeszowie i z innych instytucji należących do Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, prezentujemy w postaci zdigitalizowanej w bibliotece cyfrowej.

Jeden z dokumentów „Pius IX i Polska” z 1914 roku, na stronie tytułowej, posiada odręczną dedykację biskupa dla hrabiego Zdzisława Jana Tarnowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z biografią Józefa Sebastiana Pelczara opracowaną przez Agatę Rak z Pracowni Digitalizacji Zbiorów WiMBP w Rzeszowie oraz z umieszczonymi w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej publikacjami biskupa J. S. Pelczara.

Obszerny artykuł Agaty Rak wzbogaca bibliografia oraz odnośniki do stron internetowych poświęconych biskupowi Pelczarowi.

Fotografie przedstawiające biskupa Józefa Sebastiana Pelczara pochodzą z dokumentów zamieszczonych w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej.Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2017

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc