layout-wrota-lipiec2014-tlo-kultura

kultura.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

luty 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Wszyscy wszystkim ślą życzenia – tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia

Wszyscy wszystkim ślą życzenia 4Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Wszyscy wszystkim ślą życzenia – tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”. Ekspozycję można zwiedzać od 5 grudnia 2016 r. do 7 stycznia 2017 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzonym na pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Po raz pierwszy znalazło się w kalendarzu liturgicznym rzymskim w 354 r. W Kościołach obrządku zachodniego narodziny Chrystusa upamiętnia się rokrocznie 25 grudnia.

Wokół obchodów Świąt Bożego Narodzenia narosła wielowiekowa tradycja. Już w czasach przedchrześcijańskich czas przesilenia zimowego był okresem szczególnym, podczas którego zaklinano pomyślność i powodzenie w miłości w nadchodzącym roku, jak również urodzaj plonów. Stąd wiele praktykowanych do dzisiaj zwyczajów i obrzędów ma rodowód pogański, choć z czasem część z nich nabrała znaczeń chrześcijańskich.

W tradycji polskiej Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim spotkania z rodziną przy wspólnym wigilijnym stole, na którym nie może zabraknąć opłatka i 12 potraw. To także pozostawienie wolnego nakrycia przy stole dla niespodziewanego gościa, siano pod obrusem, choinka, wspólne kolędowanie i pasterka.

Na przygotowanej w WiMBP w Rzeszowie wystawie można obejrzeć dekoracje bożonarodzeniowe: bombki i inne ozdoby choinkowe, obrazki świąteczne oraz figurkę Jezusa i aniołka. Prezentowane są także kartki świąteczne ze zbiorów Oddziału Dokumentów Życia Społecznego WiMBP w Rzeszowie.

Na ekspozycję składają się również różnorodne wydawnictwa dotyczące tradycji i zwyczajów świątecznych, m.in.: „W kręgu polskiej tradycji i zwyczajowości”, „Betlejemska gwiazda: Boże Narodzenie na pograniczu”, „Polska księga tradycji; święta, obrzędy, obyczaje”, „Nasze korzenie – ludzie i obyczaje: dawne i bliższe dzieje, obyczaje i tradycje podkarpackiej wsi”, „Choinka w kulturze polskiej: symbolika drzewka i ozdób”. Są tutaj również kolędniki: „Kolędy niebiańskim piórem pisane...”, „Polskie kolędy i pastorałki: antologia”, „Polskie kolędy ludowe: antologia”, „Kolędy podkarpackie” (T. 1-T.3) oraz płyty CD i analogowe z kolędami i pastorałkami. Dzięki zgromadzonym na wystawie przedmiotom można odczuć świąteczny klimat najważniejszych i najuroczyściej obchodzonych świąt rodzinnych w Polsce.Podkarpacki Informator Kulturalny

 KIK 2016

Wirtualne Muzea Podkarpacia

Folklor Podkarpacia

Skarby Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Skansen Karpacka Troja

Muzeum Kresow w Lubaczowie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

teatr-siemaszkowej-baner

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

e-bib2

pbc

przeszlosc